fbpx
+48 22 455 38 38
Zrównoważona turystyka

Zrównoważona turystyka

Nasza wizja

Chcemy uczynić Cię szczęśliwym, nie tylko teraz, ale również jutro

Od ponad 70 lat zrównoważony rozwój jest częścią DNA Club Med. W całej naszej historii wypracowaliśmy silne przeświadczenie: chwile szczęścia, które oferujemy naszym gościom, należy dzielić; nie można ich doświadczać kosztem innych lub natury.

Dlatego dbamy o to, aby nasza działalność odzwierciedlała to, co dziś znamy jako zrównoważony rozwój: nasze Kluby harmonijnie wtapiają się w ich wyjątkowe otoczenie, jesteśmy niezwykle czujni w kwestii efektywności energetycznej, oszczędzania, uzdatniania i recyklingu wody, promując energię odnawialną i kontrolując techniki uzdatniania wody i recyklingu.

Cały czas przyczyniamy się do rozwoju lokalnych społeczności i jednoczymy w harmonii ludzi o bardzo różnym pochodzeniu, religii, narodowości i otoczeniu… Chcemy, aby to była myśl przewodnia Club Med.

Docenianie talentów lokalnej społeczności

Dbałość o dobrostan fauny i flory

Ograniczenie wykorzystywania plastiku

Włączenie do menu plonów lokalnego rolnictwa

Dbamy o środowisko

Ciężko pracujemy, aby chronić nasze wspaniałe lokalizacje

Ograniczamy zużycie plastiku

Czy wiesz, że z 8 milionów ton plastiku wyrzucanego każdego roku do oceanu, ponad połowa pochodzi z Azji?

Dlatego też stopniowo eliminujemy jednorazowe plastikowe przedmioty z naszych Klubów na całym świecie, żeby zmniejszyć nasz ślad i utrzymać ocean w czystości. Zrobiliśmy pierwszy krok, usuwając plastikowe słomki czy akcesoria ze wszystkich naszych kurortów i zastępując je papierowymi. Ale nie zatrzymujemy się i chcemy pójść jeszcze dalej!

Chronimy przyrodę, gdziekolwiek jesteśmy

Ochrona przyrody to jedna z naszych podstawowych wartości. Od momentu projektowania naszych ośrodków, czujemy głębokie poczucie odpowiedzialności za ochronę lokalnego środowiska.

Naszym priorytetem jest harmonijna integracja naszych Klubów z ich wyjątkowym naturalnym otoczeniem, zachowanie pierwotnej flory i fauny oraz uchowanie tych pięknych przestrzeni i parków w nienaruszonym stanie. We wszystkich ośrodkach Club Med zabudowane powierzchnie zajmują tylko 7% całkowitej powierzchni terenu.

Tworząc nasz piękny, naturalny ogród przy Willach Finolhu, 95% życia roślinnego na wyspie zostało wyhodowane na miejscu przez nasz zespół Club Med. Tylko 5% roślin zostało sprowadzonych w celu nadania koloru. Ponadto hodujemy rośliny o niskim zużyciu wody i używamy tylko szarej wody – upewniając się, że maksymalnie wykorzystujemy zasoby naturalne i zmniejszamy obciążenie środowiska!

Certyfikat Green Globe

Obecnie 76% naszych Klubów na całym świecie otrzymało certyfikat „Green Globe” za zrównoważoną i odpowiedzialną turystykę.

Certyfikat Green Globe to najwyższy i najdokładniej sprawdzony standard odpowiedzialnej turystyki. Ośrodki, poddawane kontroli dwa razy w roku, muszą wykazywać niesamowity poziom zrównoważonego rozwoju we wszystkich aspektach, od szkolenia i rekrutacji personelu, po ograniczenie marnowania żywności i energii, wykorzystanie odpowiednich technologii i zachowanie różnorodności biologicznej, w tym zachowanie lokalnej kultury okolicznych społeczności.

Naszym celem jest uzyskanie w najbliższej przyszłości certyfikatów dla wszystkich naszych Klubów.

Technologie ekobudowy

Zawsze szukamy ekologicznych innowacji, aby nasze Kluby były bardziej neutralne dla otoczenia.

Zainstalowaliśmy 6000 m2 paneli fotowoltaicznych w Willach Finolhu czy przy Punta Canie. Te panele słoneczne wytwarzają teraz 30% energii elektrycznej Klubu, co pozwala maksymalnie wykorzystać dostępne nam zasoby naturalne.

Zmniejszenie marnowania jedzenia

Specjalizując się w wykwintnych bufetach od ponad 70 lat, zawsze staraliśmy się ograniczyć ilość marnowanej żywności. Dlatego zdobyliśmy specjalistyczną wiedzę, aby nasze bufety były obfite i smaczne, a jednocześnie rozsądne.

Nasza nowa, innowacyjna technologia „Winnow” pomogła zmniejszyć marnowanie żywności o 56% w Club Med Bali. Ten program jest obecnie wdrażany w naszych azjatyckich Klubach.

Zminimalizowaliśmy marnowanie żywności do zaledwie około 100g odpadów na osobę, czyli wagi 1 owocu kiwi!

Monitorowanie wykorzystywania wody

W ostatnich latach podjęliśmy świadomy wysiłek, aby zmniejszyć zużycie wody w naszych Klubach, redukując je o 12,5% w strefach z deficytem wody, od 2010 do 2015 roku.

Ponadto 100% naszych ścieków jest oczyszczanych, a obecnie 89% Klubów posiada ograniczniki przepływu wody.

Inicjatywy ekologiczne – czas posprzątać plażę!

Każdy gest pomaga. Dbamy o ochronę naszej planety i angażujemy również gości, chętnych podjąć walkę o czystość Ziemi!

W wielu Klubach nasi G.O.s organizują sprzątanie plaż w celu ochrony ekosystemu oceanu. Zebrane odpady są następnie przekształcane w dzieła sztuki przez dzieci podczas warsztatów Clean Art Planet! Organizujemy również sprzątanie plaży we współpracy z 4Oceans, a uczestniczący goście otrzymują pamiątkowe bransoletki 4Ocean wykonane w 100% z materiałów pochodzących z recyklingu.

Co roku Club Med, G.O.s, menedżerowie i goście z całego świata uczestniczą w Światowym Dniu Sprzątania, dbając o czystość naszych plaż, lasów, ulic, a nawet stoków narciarskich!

Ochrona bioróżnorodności

Odgrywamy ważną rolę w zachowaniu różnorodności biologicznej, od respektowania fauny i flory obszarów naturalnych podczas budowy naszych kurortów po ochronę zagrożonych gatunków.

Aktywnie chronimy 1000 ha pierwotnych lasów tropikalnych w pobliżu Club Med Rio das Pedras i ponad 60 ha lasów tropikalnych w pobliżu Club Med Cherating Beach.

Ponadto zawsze staramy się znaleźć sposoby ochrony zagrożonych gatunków. Żłobek żółwi w Club Med Bintan Island czy na Seszelach pozwala nam otoczyć opieką majestatyczne żółwie morskie, sztuczna rafa w Club Med Kani i schronienie ryb w Club Med Finolhu WIlle pomagają zachować różnorodność biologiczną oceanu na Malediwach, naturalna przyroda Cherating Beach zapewnia dom dla makaków i wielu innych gatunków tropikalnych.

Dbamy o naszych gości

Szerzenie życzliwości poprzez świadomość ekologiczną

Wakacje to pora relaksu, ale także czas na rozwój i naukę. Uwielbiamy, gdy nasi goście, duzi i mali, uczestniczą w naszych wysiłkach na rzecz ochrony naszej planety. Czujemy się naprawdę zaszczyceni, gdy wracacie do domu pełni pomysłów na życie bliżej natury.

Zdrowe, lokalne produkty na Twoim talerzu

Średnio 90% towarów, materiałów i produktów w naszych Klubach kupuje się od lokalnych dostawców, z ekologicznych farm. Pozyskiwanie żywności w ten sposób, pozwala serwować świeże i zdrowe potrawy w naszych restauracjach, zapewniając gościom sezonową, ekologiczną i wolną od pestycydów żywność, która trafia bezpośrednio z pola na stół.

Pozyskujemy w sposób zrównoważony, a Ty czerpiesz korzyści – to jest lepsze dla środowiska i dla CIEBIE. Ponadto odkrywasz lokalną kulturę kulinarną i tradycyjne przysmaki w naszych bufetach. Możesz też cieszyć się lekcjami gotowania z lokalnymi szefami kuchni!

Eko – inicjatywy

Każdego roku ponad 15 000 G.O.s jest szkolonych w zakresie zrównoważonego rozwoju, ucząc się, jak pomóc chronić nasze środowisko. Następnie nasi G.O. podnoszą świadomość wśród naszych gości poprzez eko-inicjatywy, przedstawiają nowe pomysły na to, w jaki sposób Club Med może stać się bardziej zrównoważony i koordynują proekologiczne warsztaty w naszych hotelach.

Mamy również szczęście posiadać w Klubach prawdziwych ekspertów w zakresie bioróżnorodności i zrównoważonego rozwoju, w tym „Green G.O.” w Club Med Cherating Beach i biologa morskiego w Club Med Kani!

Weź udział w naszych wyjątkowych inicjatywach

Rezerwat żółwi

Nasze rezerwaty żółwi w Club Med Bintan i Seszele chroną nadmorskie tereny lęgowe zagrożonych gatunków, żółwi zielonego i skórzastego, odgrywając tym samym istotną rolę w ochronie lokalnej fauny. Sanktuarium działa również jako ośrodek badawczy i jako ambulatorium dla rannych żółwi

Ekologiczne spacery

W wielu Klubach nasi G.O.s organizują cotygodniowe spacery ekologiczne, dbając o okoliczne tereny i zapraszają na nie gości. Te edukacyjne i zabawne ekologiczne wędrówki to doskonała okazja do obcowania z naturą.
Na przykład w Club Med Cherating Beach goście mogą połączyć się z naturą, odkryć piękne lasy otaczające ośrodek i dowiedzieć się o ochronie dzikiej przyrody pod przewodnictwem naszego Green G.O.

Zaangażowanie w przywrócenie życia morskiego na Malediwach

Życie morskie na Malediwach cierpi z powodu globalnego ocieplenia i zanieczyszczenia. W Club Med Kani współpracowaliśmy z biologami morskimi, żeby stworzyć Mobi Reef Underwater Trail, wycieczkę ze snorkelingiem, która uczy naszych gości wszystkiego o podwodnym życiu i jak je zachować.
Dysponujemy również sztuczną rafą, która zapewnia schronienie dla ryb i życia morskiego na obrzeżach naszego Klubu. Ponadto goście mogą sponsorować przesadzanie roślin koralowych w ramach naszego programu rozmnażania koralowców.

Nauczanie zrównoważonego rozwoju dla najmłodszych

Poznawanie roślin, przyrody i właściwego odżywiania

Nasze programy „Super Radish” i Ogrody Pedagogiczne* uczulają dzieci na zdrowe i odpowiedzialne odżywianie, ucząc je o potrzebach roślin i sposobach uprawy świeżych warzyw.

*Na Bali, w Marakeszu, Opio, La Palmyre, Guilin, Miches

Dzielenie się postawami ekologicznymi z dziećmi

Wierzymy w pomaganie dzieciom w lepszym zrozumieniu i docenieniu lokalnego środowiska poprzez zabawne i inspirujące zajęcia. Nigdy nie zapomną widoku wykluwających się żółwi lub odkrywania ekosystemu ryb na podwodnym szlaku w Club Med Kani.

Zachęcanie do wymiany kulturowej

Twoje maluchy mogą poznać nowych przyjaciół z całego świata! Miejscowe dzieci są zapraszane do zabawy w Kids Club do gier i zabaw w małych grupach oraz tworzenia wspólnych dzieł sztuki i malowania.

Dbamy o lokalną społeczność

Przyczynianie się do lokalnego rozwoju

Szacunek dla goszczącego nas kraju i jego mieszkańców jest jedną z podstawowych zasad Club Med. Naszym powołaniem jest promowanie dobrobytu wszystkich i nigdy nie moglibyśmy osiedlić się w krajach o tak różnorodnych kulturach, gdybyśmy nie budowali naszych Klubów w głębokim duchu odpowiedzialności i szacunku dla naszych gospodarzy i personelu.

Współpraca z lokalnymi NGOs

Od 10 lat współpracujemy z organizacją pozarządową Agrisud, lokalną farmą, zajmującą się rolnictwem rolno-ekologicznym i szkolimy rolników w zakresie standardów Club Med zaopatrywania naszych hoteli na całym świecie.

Nawiązaliśmy współpracę z ponad 400 ekologicznymi gospodarstwami na całym świecie, co pozwala nam zmniejszyć nasz ślad węglowy, promować wymianę międzykulturową i zapewnić wszystkim naszym gościom dostęp do świeżej, sezonowej i ekologicznej żywności.

W ściśle współpracujemy z lokalnymi rodzinami rolniczymi, które codziennie dostarczają nam świeże warzywa. Nasze bliskie relacje z nimi pozwalają dostosowywać nasze menu do każdej dostawy, używając wyłącznie produktów sezonowych. Sponsorujemy niezbędną infrastrukturę jak zbiorniki na wodę, aby pomóc im w porze suchej!


Edukacja i zabawa z lokalną społecznością

Każdego roku ponad 2000 wolontariuszy G.O. podejmuje działania, aby edukować lokalne społeczności w zakresie recyklingu i równości oraz sprawiać im radość poprzez rozrywkę i gry.

Niezależnie od tego, czy chodzi o zapraszanie miejscowych dzieci do Klubu i interakcji z rodzinami na wakacjach, przyjmowanie ich na lekcje sportu, organizowanie zajęć z języka angielskiego i komputerów, czy też zapewnianie im wsparcia szkolnego, nasi inspirujący G.O.s prowadzą ponad 140 projektów wspierających tysiące rodzin.

Rozwój lokalnych talentów

Obecność naszego Klubu na danym terytorium przynosi regionowi korzyści gospodarcze i społeczne, w szczególności poprzez lokalne zatrudnienie. Naszym celem jest pójście dalej i dążenie do maksymalizacji i rozszerzenia tych korzyści.

75% miejsc pracy w naszych Klubach jest tworzonych lokalnie. Ze względu na różnorodność zajęć oferowanych przez nas, rocznie przeszkolonych jest ponad 15000 osób. Dzięki bogatym i zróżnicowanym ścieżkom kariery 20% naszych G.O.s przeszło na wyższe stanowiska w ciągu roku. Ponadto 100% Chiefs of Village jest rekrutowanych wewnętrznie.

Przez lata rozwinęliśmy unikalną wiedzę w zakresie zarządzania ludźmi o różnym pochodzeniu, kulturze, narodowości i religii, z polityką zerowej dyskryminacji:

– Ponad 100 narodowości jest reprezentowanych w naszych ośrodkach i biurach na całym świecie
– We Francji wskaźnik zatrudnienia osób niepełnosprawnych wynosi 4,7%
– Ponad 40% najwyższych stanowisk kierowniczych zajmują kobiety, a my jesteśmy w pierwszej dziesiątce firm w SBF120 pod względem odsetka kobiet w zarządzie

Fundacja Club Med

W naszych klubach i biurach na całym świecie tysiące pracowników opieki zdrowotnej poświęca swój czas, dobrą wolę i wiedzę, wspierając lokalne projekty charytatywne. Od 1978 roku podjęli działania w zakresie dzieciństwa, działań społecznych, programów edukacyjnych, integracji przez sport i zrównoważonego rozwoju, inwestując w ponad 140 różnych projektów. Fundacja Club Med od 40 lat wspiera ich zaangażowanie.

Nasza ambicja to nadal wskazywać drogę i wyznaczać trendy do bardziej zrównoważonej turystyki!

Peisey-Vallandry
Peisey-Vallandry
Paradiski, Francja
Turkoise
Turkoise
Turks & Caicos
Guilin
Guilin
Chiny
Dowiedz się jako pierwszy o najlepszych ofertach i najnowszych promocjach!


 
 Zapisz się do Newslettera 
Możesz się wypisać w każdej chwili
close-link